top of page

Pokud se chystáte na lekci jógy poprvé nebo občas jen přemýšlíte, jak si užít vaši praxi naplno, nabízím těchto pár doporučení, tipů a častých dotazů ohledně jógových lekcí. Nechte se inspirovat, skočte do rozvrhu a vyberte si svou lekci. Pokud by něco potřebovalo většího vysvětlení, kdykoliv se mě na lekci zeptejte nebo mi napište.

 • Rezervace a úhrada lekce
  Pro rezervaci navštivte rozvrh lekcí, kde si vyberte svou oblíbenou a pak už jen: Klikněte na lekci Rezervujte si místo s nebo bez registrace (registrace se vždy vyplatí) Obdržíte potvrzovací e-mail a lekci si můžete uložit do kalendáře Před zahájením rovněž obdržíte e-mail, že se blíží vaše rezervace (lze zrušit 6 hod před lekcí) Úhrada lekcí probíhá v hotovosti před nebo po ní. Nabízím i alternativu, že si můžete lekce předplatit v jakékoliv výši jak hotově, tak i na vyžádání bezhotovostně platebním příkazem, abyste nemuseli neustále myslet na to, že u sebe musíte mít peníze. Cena lekce: 200 Kč / 60 min 250 Kč / 90 min Nefunguji přes Multisport, Benefit+ a jiné zaměstnanecké benefity. Slevu za větší množství předplacených lekcí rovněž neposkytuji. Co ovšem poskytuji je 100% nasazení, čas a péče o vás. Zlevněné služby poskytovat neumím. Sleva ve většině případech bývá marketingovým trikem a já hraji narovinu. Na vyžádání vystavím doklad pro pojišťovnu, fakturu apod.
 • Na lekci choďte s předstihem
  Už i Ludvík říkal, že dochvilnost je výsada králů. Sám patřím mezi lidi, kteří raději přijdou o čtvrt hodinu dříve, než aby na mě musel někdo 1 minutu čekat. Co se příchodu na lekci týče, doporučuji přijít i s 10-15 min předstihem. Sám jsem na lekci minimálně o půl hodiny dříve, takže vás vřele uvítám a pochválím za včasný příchod. Fyzický odpočinek, zklidnění mysli a energetické naladění před lekcí posune vaši praxi na jinou úroveň. Vyjadřujete tak respekt nejen lektorovi a ostatním v sále, ale budujete tím svou vnitřní sílu a dáváte "čemukoli tam nahoře" najevo, že si vlastní praxe vážíte. Občas se stane, že skutečně nelze přijít včas, v takovém případě mi, prosím, napište zprávu, ať vám nezamknu a pak si jako myšky najděte své místo, abyste ostatní nerušili. A vypněte si, prosím, telefony, alespoň zvonění.
 • Co na sebe a s sebou
  Jóga není přehlídkou módních značek, a proto si na sebe oblečte naprosto cokoliv, v čem se cítíte být sami sebou. Mějte na paměti, že se čas od času předkloníme, tak aby to vzadu neruplo, stejně tak se v předklonu nebo inverzi občas sroluje triko. Ponožky a mikiny nechte v šatně nebo vedle podložky na závěrečnou relaxaci, pokud se rádi zabalíte. Pokud vaše chytré hodinky skutečně potřebují hlídat vaše zdraví, prosím... Jinak je v šatně nechte taky. Je to docela osvobozující. Jo a mobil taky, pokud nemáte zrovna pohotovost, pak jej mějte v tichém režimu bez vibrací. Rovněž doporučuji sundat vlající řetízky, náramky apod. Ve studiu jsou k dispozici veškeré pomůcky. Podložky, deky, bločky a bolstery. Pokud ovšem preferujete vlastní, zejména podložku, určitě si je noste. Sám vím, že se na své podložce cítím nejlépe. Osobní hygiena - vyhněte se výrazným parfémům, jelikož matou smysly, někomu nemusí vonět nebo může být alergický - pokud se jako já výrazně potíte, do jógového trika se převlékněte až ve studiu, pokud jste uřícení z cesty na lekci - pečujte o vaše chodidla tak, jak byste chtěli, aby o ně pečoval ten, který před vámi používal studiovou podložku
 • Jak probíhá lekce
  Po včasném příchodu a převlečení si už jen rozrolujte podložku tam, kam vás to táhne. Nevíte kde? Klidně se mě zeptejte. Než začne samotná lekce, tak si chvíli v tichu a klidu poseďte nebo lehněte a nalaďte se sami na sebe. Pokud si máte co říct s kamarádkou či kamarádem vedle, prosím tak, aby to nerušilo ostatní. Ideálně dělejte nic. Úvod lekce tak či tak patří momentu zastavení se, pak prohřejeme naše tělo a projdeme konkrétní sekvencí ásan neboli pozic. Na mých lekcích jsou to pozice ve stoje, v sedě, na břichu, na zádech, inverze a šavásana (relaxace). Závěrem některých lekcí ještě probíhá pranayama (práce s dechem). V úplném závěru poděkujeme všem kolem sebe za společnou praxi, je prostor pro otázky, sál po sobě společně uklidíme a pak odcházíte domů. I když se mi to nestává, tak jen uvedu informaci, že pokud byste museli z lekce odejít před jejím koncem, informujte mě a domluvíme se co a jak. Jak se chovat při lekci? V józe se ve finále snažíme přetočit veškeré smysly směrem dovnitř, osekat vliv vnějšku a vnímat vnitřek. Proto si všímejte pouze sami sebe, s nikým se nebavte. Čas od času hodím do placu nějakou otázku, pokud chcete, zapojte se. Vnímejte vibraci lekce. Někdy i jako lektor vycítím, že praxe bude "vážná" a tak ji i vedu, občas jsme veselá kopa a prosmějeme se celou lekcí. Vše je v pořádku. Na mých lekcích Hatha jógy neuslyšíte z výše uvedených důvodů žádný exkluzivní playlist. Je tam ticho a jediné, co hraje, je váš dech. To ticho je pro vás. Stejně tak při lekcích nepoužívám aromatické spreje či olejíčky do dlaní. Jedeme prostě surovou a tradiční jógu osekanou maximálně od rozptýlení. Není to moderní, ale je to jóga. Já jako lektor jsem tady pro vás. Pokud máte potřebu mi cokoliv říct nebo se zeptat, udělejte to hned nebo po lekci. Jsem taky jenom člověk. Zejména mě informujte o aktuálním zranění, těhotenství či o čemkoliv jiném, kvůli čemuž by bylo vhodné upravit vaši praxi.
 • Jídlo a pití před lekcí i v jejím průběhu
  V józe existuje několik zásad, které by měly sloužit pro zkvalitnění naší praxe. Věnují se i pití a jídlu kolem času naší praxe. Před lekcí Napijte se ideálně 15 min před lekcí, nejlépe čisté vody pokojové teploty, pak to tu hodinku a půl vydržíte bez pití. Proč čisté vody? Nechcete dostat do těla žádné bublinky apod., chcete mít v žaludku a ústech klid. Před lekcí ideálně 2-3 hod nejezte. Proces vstřebávání živin z potravy a její trávení zabere tělu nějakou dobu a hlavně energii, kterou při praxi chceme využít zcela jiným způsobem. Rovněž se jóga z hlediska prány soustředí na oblast našeho střeva (břišní dutiny), kde sídlí váta (jedna ze 3 dóš, chcete-li energií, symbolizující právě prostor pro naše životní funkce a veškerý pohyb v těle) a proto chceme mít ideálně střeva prázdná, pač je v průběhu lekce jemně masírujeme a stlačujeme. Při lekci V průběhu lekce vůbec nepijte. Jíst snad ještě nikoho nenapadlo. Proto si láhve s vodou ideálně nechte v šatně, ať vás vedle podložky nerozptylují. Velmi obecně, v průběhu praxe tvoříme uvnitř těla prostředí, které má vytvořit prostor pro naši energii posouvat se směrem vzhůru a také posilujeme náš vnitřní oheň, za jehož pomoci spalujeme a přetváříme energii již v těle uloženou. A teď si představte, že to celé zalijete vodou .. zchladíte to .. blbě se to startuje znovu a veškerá vaše snaha přišla vniveč. Pokud se tedy chcete věnovat tomu, k čemu je jóga předurčena, pití vynechte. Po lekci Opět chceme po lekci, stejně jako před ní, dát tělu prostor, aby se vevnitř všechno srovnalo a dalo do rovnováhy. Proto i po lekci si dáváme od pití čtvrt hodinku pauzu, od jídla ideálně 1-2 hodiny.
 • Tělo, mysl, dech
  Respektujte vaše tělo a to zejména, pokud s jógou právě začínáte. Je zcela přirozené, že pro vaše tělo budou některé pozice velkou výzvou a věřte, že není třeba je provést. Prostě respektujte fakt, že se vám zrovna nechce nebo že se nechce vašemu tělu. Protože každé je jiné a každý má různé vybavení od přírody. Každý z nás má pozice, které prostě nikdy neudělá a to je holý fakt. "Stiram Sukham Asanam" je jedna z jóga suter, která říká, že pozice by měla být klidná, stabilní a pohodlná. Pokud není, už to není ásana. Stejně tak i každá pozice vypadá jinak, proto se nekoukejte moc kolem a věnujte se raději sami sobě. Dokonce doporučím věnovat zvýšenou pozornost spíše dechu než tělu. Je to trošku vyšší level, ale zkuste držet stejnou délku nádechu a výdechu (ten může být případně trošku delší). A pokud se dechu nechce, tak na něj netlačte, všechno postupně přijde. Hlavně si z ničeho nelamte hlavu a vydržte, přijde to, věřte mi. Je dost možné, že při některé pozici budeme používat bloky na vypodložení dlaní, vytvoření prostoru atd. Je to zcela normální, určitě tuhle možnost uvítejte, pokud ji navrhnu, když vidím, že v pozici není prostor. Při praxi naši mysl směřujeme jedním směrem, na jedno stabilní místo, abychom omezili její roztěkanost. Proto se při praxi díváme tam nebo onam. Je to bod naší koncentrace a je to opět další level jógové praxe nazývaný drishti. Pokud něčemu nerozumíte nebo vám to přijde složité, nic se neděje. Skutečně. Každý si svoje jógové puzzle skládáme jinak. Mojí snahou je postupně vám podávat vaše puzzlíky a zda se vám hodí, je jen na vás. Berte to, co chcete. Já vám podám všechny, co můžu.
 • Abyste mohli na jógu, tak musíte být...
  Nemusíte být vůbec ničím :). Dokonce nemusíte být ani: - ohební - hubení - silní - vegetariáni či vegani - nekuřáci - knihomolové - věřící Jediné, co nesmíte, je být líní. Jóga je pro všechny, jenom ne pro líné lidi :).
 • What about English classes?
  As normally classes are lead in Czech, English classes are available only as a private session for 1-3 people. For more information and booking just hit me with the message :) See you.
bottom of page